Rowery elektryczne zyskują popularność zarówno w Polsce, jak i w Europie. W Belgii sprzedaż e-rowerów wyprzedziła już sprzedaż rowerów tradycyjnych. Coraz częściej zauważalny jest szereg zalet, jakie niesie za sobą elektromobilność. Wspomaganie elektryczne podnosi poziom komfortu jazdy, a jednocześnie stanowi ekologiczną alternatywę dla samochodu.
Alternatywa, która ratuje planetę.
Badania dokonane w Melbourne w Australii wykazały, że połowa wszystkich podróży samochodem odbywa się na odcinku krótszym niż 5 km. Biorąc pod uwagę koszt zakupu i utrzymania pojazdu silnikowego, e-rower automatycznie zyskuje na atrakcyjności. Szeroka oferta rowerów elektrycznych pozwoli na znalezienie odpowiedniego modelu dla każdego wymagającego Rowerzysty. Od rowerów trekkingowych, przez szosowe, mtb i cargo, po miejskie, a nawet dziecięce. Pomimo ogólnej świadomości społeczeństw na temat potrzeb zmiany samochodowych przyzwyczajeń, nadal używanie auta łączy się z określeniem pewnego statusu. Nie łatwo znaleźć alternatywę, która choć w pewnym stopniu zapewniłaby użytkownikom wygodę, a jednocześnie służyła by ochronie środowiska. Można powiedzieć, że wyzwanie zostało podjęte wraz z uruchomieniem transportu publicznego, ale trudno tutaj mówić o poczuciu komfortu przemieszczając się zatłoczonym tramwajem. Aktualnie, bezapelacyjnie najlepszą alternatywą jest szeroko pojęta elektromobilność, która umożliwia indywidualne, zoptymalizowane i wygodne podróżowanie. Dodatkowo, pojazdy takie jak e-rowery lub skutery elektryczne zajmują o wiele mniej miejsca, co pozwala na rozwiązanie problemu zatłoczonych miast.
Przyjemność z jazdy.
Poparte badaniami zostały też hipotezy o emocjonalnym wyborze środków transportu. Ludzie chętniej użytkują pojazdy dające radość z codziennych dojazdów do pracy i stanowiące pewnego rodzaju styl życia. Rower elektryczny pozwala podróżować na świeżym powietrzu i bez względu na pokonywany dystans, czerpać przyjemność z indywidualnie dostosowanego poziomu wkładanego wysiłku.
Przyszłość motoryzacji.
Ecyklopedia to część transformacji mobilności ludzi. Rowery elektryczne stanowią ogromny potencjał do zmiany zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i w zakresie infrastruktury miast. W wielu polskich ośrodkach miejskich zostały już podjęte pierwsze działania zachęcające do korzystania z elektromobilności, między innymi: umożliwienie wjazdu samochodom elektrycznym w strefy wyłączone z ruchu, czy też swobodne poruszanie się po buspasach. Z roku na rok wzrasta długość ścieżek rowerowych w polskich miastach. Wyzwaniem dla polskiej branży motoryzacyjnej jest zrozumienie rzeczywistych potrzeb ludzi w zakresie mobilności i prognozowanie ich przyszłych zachowań. Ważne jest też uświadomienie jak istotną rolę może i zapewne będzie pełnił w przyszłości rower elektryczny.