Rower kolekcjonerski, czyli Greyp G6X Limited

Greyp G6X Limited

Może część z Was słyszała o marce rowerowej Greyp. Jeśli nie, to prędzej czy później z pewnością o niej usłyszycie, słowem wstępu;

Chorwacka marka powstała w roku 2013 jako firma siostra Rimac Automobili skupiona na produkcji rowerów elektrycznych. Od grudnia zeszłego roku Greyp stał się własnością Porsche. Rowery ich produkcji zbudowane są wokół elektroniki. Niektóre firmy elektronikę zaadoptowały do swoich rozwiązań jako dodatek, a Greyp się z tym urodził. Idea e-roweru, jako interaktywnego pojazdu, mającego zapewnić jak największy fun uformowała Greyp-a. Myślę, że ich rowery bez problemu możemy nazywać niejako platformą, która oferuję o wiele więcej niż przeciętny e-rower. Począwszy od wbudowanych kamer, przez możliwość podłączenia telefonu i zrobienia z niego panelu sterowania, po zintegrowaną kartę sim zapewniającej stałe internetowe łącze.

Tyle wstępu. Dzisiaj skupimy się na ich popisowym modelu: “Greyp G6.X Limited” Jak sama nazwa wskazuję jest to edycja limitowana – powstało ich zaledwie 100 sztuk. Jest to niezły kawałek technologii. Topowe elementy światowej klasy producentów połączone z karbonową ramą. Wszystko to napędzane siłą naszych mięśni wspomaganą przez silnik MPF o mocy 460W ze wspomaganiem do 45 km/h. Jest to tzw. rower eMTB, czyli po prostu elektryczny rower górski. Jeden z tych rowerów, został zamówiony na specjalne zamówienie klienta do naszego sklepu, który obecnie jest jedynym dystrybutorem marki Greyp.

Przejdźmy więc do konkretów, cały rower to koszt niemal 60 000 zł! Teraz wymienię poszczególne elementy i będę rozwodził się nad ich jakością albo i nie, kolejność przypadkowa;

Amortyzacja:
Zarówno z przodu jak i z tyłu mamy do czynienia z amortyzacją marki Öhlins.

  • Przód – Öhlins RXF36 EVO Air, 29″ 160 mm skoku (ok. 7000 zł)
  • Tył – Öhlins TTX Air Shock 230×65 mm (ok. 4000 zł)

Hamulce:
Z przodu jak i z tyłu mamy do czynienia z hydraulicznymi hamulcami Magura. Posiadają solidne cztery tłoki z przodu i z tyłu, osadzone przy 203 mm tarczy. Wyjątkową i niespotykanym elementem jest integracja przewodów hamulcowych w drążku kierownicy.

Napęd:
Układ napędowy w całości oparty na systemie SRAM Eagle. (cały zestaw ok. 5000 zł)

  • Łańcuch – SRAM X01 Eagle
  • Tylna kaseta – SRAM XG-1295 Eagle™ 10-50T
  • Przerzutka – SRAM X01 Eagle AXS 12-speed
  • Przekładnia – SRAM Eagle AXS™ Controller 12-speed

Wracając do poprzedniego akapitu i wspomnianej integracji hamulców w środek kierownicy, tutaj nie mogło być inaczej. Przerzutka sterowana bezprzewodowo pozwoli wyzbyć się jakichkolwiek przewodów prowadzonych przez kierownice. Rower dzięki temu wydaje się być niemalże ,,goły’’, dając poczucie, jakby czegoś brakowało. Wszystko jest jednak na miejscu, gotowe do pracy nawet w najcięższym terenie.

Honorowe wyróżnienia:
Warto jeszcze wspomnieć o dropperze SRAM Reverb AXS (około 3000zł), również sterowanym bezprzewodowo, karbonowych kołach Xentis (około 13000 zł), karbonowym siedzisku (około 700zł), karbonowym kolorze wszystkiego innego, co nie jest zrobione z włókna węglowego.

Co robić?
Jeśli zakochaliście się w tym rowerze, to proponuję o nim zapomnieć. Model ten nie jest już dostępny. Zakup takiego roweru jest poniekąd zakupem kolekcjonerskim. Jeśli zaś zainteresowaliście się samą marką to zapraszamy do sklepu, gdzie można obejrzeć inne modele, przetestować je, a nawet wypożyczyć czy pojechać z nami na wycieczkę! Może nie są tak wyposażone jak ten, ale na pewno solidne i dające tyle samo zabawy i szczęścia z jazdy, Greyp nie schodzi z jakości produkowanych przez siebie rowerów. Tak więc zapraszam na sprawdzanie marki do ecyklopedii!

Karol Świerczewski ecyklopedia

Ostatnie newsy

Blog

Czytaj dalej Rower kolekcjonerski, czyli Greyp G6X Limited

Enviolo Automomatiq

Przerzutka automatyczna. Czym jest? Jak działa? A komu to potrzebne?

Przerzutką automatyczną nazywamy przerzutkę, która sama “zmienia biegi” w zależności od, no właśnie, czego? Wbrew pozorom może nie wydawać się to takie jasne.

Kluczem do zrozumienia działania, jak i sensu przerzutki automatycznie jest pojęcie kadencji.

Oczywiście można po prostu powiedzieć że taka przerzutka  sama “zmienia bieg” w zależności od tego, jakiego biegu potrzebujemy, aby jak najefektywniej przekształcić siłę jaką wkładamy w pedałowanie, w ruch roweru, np. jadąc pod górkę, wybiera bieg “lekki” aby pedałowanie nie było zbyt ciężkie, czy podczas ruszania ustawia najlżejszy bieg, stopniowo zmieniając go na coraz cięższy. W dodatku taka przerzutka potrafi utrzymać naszą kadencję na tym samym poziomie, nie zważając na okoliczności. I myślę że taka odpowiedzieć zadowoli większość laików.

Ale skąd ona wie kiedy ma to zrobić? Tutaj do gry wchodzi wspomniana kadencja.

Według wikipedii: kadencja –  określony prawem okres pełnienia danej funkcji (urzędu) przez urzędnika lub organ.  Zaraz, co? Przecież to nie o to chodzi!

Kadencja, czyli częstotliwość z jaką pedałujemy. Liczy się ją w RPM-ah, rozwinięcie tego skrótu to revolutions per minute, tłumacząc na polski – obroty na minutę, czyli ile pełnych obrotów robimy nogami w ciągu jednej minuty. Utrzymanie stałej kadencji pozwala nam zachować pewną ciągłość w naszej jeździe, co przekłada się na wydolność naszego organizmu.

Oczywiście dla amatorskiego kolarstwa maksymalna wydajność nie jest najważniejsza, najważniejsza jest przyjemność z jazdy, a ten kawałek nowoczesnej technologii, jakim jest Enviolo Automatiq pozwala skupić się  właśnie na tej przyjemności. Nie musimy sobie zajmować głowy zmianą biegu. Możemy skupić się na otoczeniu. Czy to uważać na samochody podczas jazdy przez miasto do pracy, czy na krajobrazie pokonując trasy widokowe, a może po prostu wyłączyć myślenie i skupić się tylko na pedałowaniu.

Kolejnym ciekawym elementem tej przerzutki jest jej bez stopniowość, tak więc znowu trochę technikaliów. W normalnej kasetowej przerzutce łańcuch przeskakuje z mniejszej zębatki na większą i na odwrót. W Enviolo automatiq takie zębatki nie występują. Tutaj po prostu mamy przekładnie planetarną. Zapraszam do naszego innego wpisu gdzie dokładniej opisujemy procesy zachodzące w środku tej przerzutki. W skrócie sprowadza się to do tego, że nie czujemy bezpośredniej zmiany biegów, dzieję się to płynnie. Jesteśmy trochę zmęczeni? Pedałujemy z troszeczkę mniejszą siłą? Okej, w takim razie przerzutka sprawi że będzie Ci się pedałować tylko troszeczkę lżej aby utrzymać wcześniej zadaną kadencję.

Ostatnim ale równie istotnym atutem Enviolo Automatiq jest jej konserwacja, a w zasadzie proces temu towarzyszący. Polega on na tym, aby o niej zapomnieć, i się nie martwić. W zasadzie to nawet jakbyśmy chcieli o nią jakoś zadbać, to tak naprawdę jedyne co możemy, to obetrzeć ją z ewentualnych zabrudzeń. Wszelkie komponenty przerzutki zamknięte są w metalowej obudowie, zalane olejem. Taki olej oczywiście należy od czasu do czasu wymieniać. Ale to już leży po naszej stronie,  można więc skupić się na przyjemności z jazdy, a o całej reszcie zapomnieć!

Szerokiej Drogi!
Karol Świerczewski ecyklopedia

Ostatnie newsy

Zobacz więcej

Czytaj dalej Enviolo Automomatiq

Zalety i rodzaje piast Enviolo

ZASADA DZIAŁANIA MANUALNYCH PRZERZUTEK ENVIOLO

OPIS MANUALNEJ PRZERZUTKI ENVIOLO

Bezstopniowa, manualna grupa ENVIOLO składa się ze specjalnie zaprojektowanej wewnętrznej przekładni znajdującej się w tylnej piaście oraz obsługującej tę przekładnię manetki (kontrolera) umieszczonej na kierownicy. To wygodne i nieskomplikowane rozwiązanie dla każdego rowerzysty.

ZALETY TECHNOLOGII ENVIOLO

BEZSTOPNIOWA ZMIANA PRZEŁOŻENIA

Pozwala rowerzystom skupić się na jeździe rowerem, ruchu ulicznym czy krajobrazie. Bezstopniowa zmiana przełożeń umożliwia ciągły ruch między przełożeniami, co pozwala na jazdę z dokładnie pożądanym rytmem. Przełączanie biegów to już przeszłość. Koniec z tradycyjną zmianą przełożeń, blokowaniem łańcucha, pustym pedałowaniem, skrzypieniem. Po prostu poczuj niepowtarzalne wrażenia z jazdy stworzone dzięki łatwości użytkowania tej technologii.

BEZ POTRZEBY KONSERWACJI

Zamknięta piasta Enviolo zapewnia ochronę przed wpływami zewnętrznymi, co zwiększa trwałość i wydłuża żywotność produktu, zwłaszcza w połączeniu z napędem paskowym np. typu GATES™. Idealne dopasowanie dla nowej generacji rowerzystów, dla których ważna jest prostota obsługi i komfort jazdy.

PRAWIE BEZGŁOŚNE

Piasty Enviolo oferują cichą i płynną jazdę. Nigdy więcej dźwięków przeskakujących łańcuchów lub klikania przerzutki, tylko dźwięki otoczenia.

ZMIANA PRZEŁOŻENIA BEZ WYSIŁKU, NAWET PRZY OBCIĄŻENIU

Enviolo umożliwia zmianę przełożenia w każdych warunkach jazdy bez konieczności zatrzymywania pedałów lub pedałowania wstecznego.

WIĘKSZA ZMIANA PRZEŁOŻENIA

Zakres przełożeń 310% – 380% pozwala na jazdę w każdych warunkach. Z łatwością wjedziesz pod górkę na rowerze towarowym lub pojedziesz z dużą prędkością tak, aby jeździć sportowo. Dla każdego rowerzysty istnieje idealne przełożenie.

TYPY PIAST ENVIOLO

CITY

Piasta typu CITY została zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom miejskiego rowerzysty. Lekkie pojazdy, które pomagają poruszać się po ruchliwych drogach miejskich, ścieżkach rowerowych i skrzyżowaniach.

  • Zakres współczynnika: 310% (0,55-1,7)
  • Maksymalny nominalny moment obrotowy: 55Nm
  • Maksymalna masa całkowita pojazdu: 160 kg
  • Warianty rozstawu osi: 135 mm
  • Wersja szprychowa: 36 szprych
  • Opcje hamulców: Obręcz, rolka, tarcza

TREKKING

Piasta typu TREKKING została zaprojektowana, aby oferować osiągi na dłuższe przejażdżki, gładsze zakręty, które rowerzyści napotkają na wiejskich drogach lub w innych wszechstronnych środowiskach.

  • Zakres współczynnika: 380% (0,5-1,9)
  • Maksymalny nominalny moment obrotowy: 85Nm
  • Maksymalna masa całkowita pojazdu: 180 kg
  • Wariant rozstawu osi: 135 mm
  • Wersja szprychowa: 32, 36 szprych
  • Opcje hamulców: Obręcz, rolka, tarcza

HEAVY DUTY

Piasta typu HEAVY DUTY została zaprojektowana do pracy pod większym obciążeniem i wagą, idealna do transportu ładunków na dłuższych trasach.

  • Zakres współczynnika: 380% (0,5-1,9)
  • Maksymalny nominalny moment obrotowy: 100Nm
  • Maksymalna masa całkowita pojazdu: 250 kg
  • Warianty rozstawu osi: 135mm, 148mm
  • Wersja szprychowa: 32, 36 szprych
  • Opcje hamulców: Obręcz, Tarcza

Ostatnie newsy

Blog

Czytaj dalej Zalety i rodzaje piast Enviolo