TOWAROWEROWO, czyli rower cargo.

Greyp G6X Limited

Rowery cargo, inaczej rowery towarowe, to pojazdy o szerokości nie przekraczającej 90 cm (zgodnie z ustawową definicją roweru), najczęściej z możliwością zabudowania, przystosowane do przewozu osób, towarów czy piesków (do tych celów nazwaliśmy je PSIARGO) 😉

Roweru cargo nie należy mylić z rikszą, której szerokość zwykle przekracza 90 cm i służy wyłącznie do przewozu osób. Taki pojazd, zgodnie z polskim prawem, staje się wtedy wózkiem rowerowym, co oznacza, że nie jest dopuszczony do korzystania z dróg przeznaczonych dla rowerów. Jest bardzo dużo zastosowań rowerów cargo. My zachęcamy do spojrzenia na ten środek transportu – jak na pojazd rodzinny, który między innymi umożliwia przewożenie dzieci – od tych najmniejszych (można zainstalować w przestrzeni bagażowej zwykły fotelik samochodowy), przez przedszkolaków, aż do uczniów pierwszych klas podstawówki razem lub oddzielnie z naszymi czworonożnymi pupilami. Może on też przewieźć weekendowe zakupy, czy cały ekwipunek na piknik za miastem, a nawet na wakacje.

Rower cargo z powodzeniem zastąpi kolejny samochód w rodzinie. Rowery towarowe znajdują również zastosowanie w biznesie. Najczęściej używane są przez firmy kurierskie, służby miejskie i komunalne oraz w gastronomii i handlu. W niektórych krajach sklepy IKEA udostępniają rowery towarowe do przewozu swoich zakupów klientom. Obecnie rowery cargo biją rekordy popularności w Niemczech, Holandii oraz Danii. Istnieje kilka rodzajów rowerów towarowych, najczęstsze to:

  • TRIKE, czyli TRÓJKOŁOWIEC, to rower o trzech kołach z bagażnikiem z przodu. Standardowe wymiary to 90 cm szerokości i 220 cm długości. To cargo o największej ładowności od 100 do 200 kg udźwigu.
  • LONG-JOHN, rower dwukołowy z wysuniętym do przodu skrętnym kołem i platformą między kierownicą a przednim kołem. Standardowe wymiary: 60-90 cm szerokości, 220- 250 cm długości, udźwig do ok. 100 kg. Są szybsze i bardziej zwrotne niż rowery trójkołowe.
  • LONG-TAIL, rower dwukołowy z przedłużoną ramą z tyłu, głównie do przewożenia większych toreb, sakw. Popularna konstrukcja w Stanach Zjednoczonych.

Nasz sklep jest dealerem niemieckiej firmy Riese&Muller i to właśnie przy tych cargo zostaniemy na dłużej.

W swojej ofercie mamy modele LOAD 60 i LOAD 75 należące do kategorii LONG-JOHN, oraz LONG-TAIL’e – Multicharger i Multicharger Mixte. Wszystkie te rowery wyposażone są w systemy napędowe firmy Bosch z bateriami o pojemności nawet do 1000 Wh. Każdy z nich można skonfigurować dostosowując do swoich oczekiwań przestrzeń ładunkową (do przewozu osób i zwierzaków, ekwipunku lub towaru), napęd (tradycyjna przerzutka, enviolo, rohloff), wyświetlacz (Purion, Intuvia, Kiox, Kiox300, Nyon, SmartphoneHub), ogumienie (szosowe, terenowe) i kolor 😉

Ostatnio firma Riese&Muller nawiązała współpracę z @jedensamochodmniej, popularnym polskim blogiem o rowerach towarowych. Przez najbliższy czas, będziecie mogli oglądać relacje z codziennego użytkowania LOAD 75, słuchać o jego wadach i zaletach. Wcześniej właściciel bloga, podczas serwisu swojego roweru towarowego w sklepie ecyklopedia, dostał zastępczy rower LOAD 60 i o nim także możecie przeczytać na blogu @jedensamochodmniej, dostępnym na https://jedensamochodmniej.blogspot.com oraz zobaczyć relacje na instagramie czy facebooku. Zapraszamy!

Ostatnie newsy

Blog

  • rower-cargo-elektryczny-RM_0003_IMG_8294

  • rower-cargo-elektryczny-RM_0002_IMG_8373-4

  • rower-cargo-elektryczny-RM_0000_RM_MY2021_Load75

  • rower-cargo-elektryczny-RM_0001_21_F00389_Ld_75_var_HS_ColGrey_SdWallHi_Vrdck

Czytaj dalej TOWAROWEROWO, czyli rower cargo.

Orbea RISE

Orbea RISE

Najnowszy model rowerów eMTB to RISE, który występje w dwóch wersjach: H – z ramą z hydroformowanego aluminium i M – z karbonu. Moc Rise’a pochodzi z silnika EP8 RS (Rider Synergy), opracowanego dzięki współpracy między Orbea i Shimano.

Oprogramowanie silnika, oferuje naturalną i wydajną pomoc, eliminując opóźnienia w dostarczaniu momentu obrotowego, które są typowe dla konwencjonalnych e-rowerów. Silnik został tak zoptymalizowany, aby zapewnić maksymalne wspomaganie w zakresie od 75 do 95 obrotów na minutę, czyli przy kadencji, przy której człowiek pedałuje najskuteczniej i z jaką normalnie pedałujemy na naszych standardowych rowerach mechanicznych.

Oznacza to, że im mocniej pedałujemy, RISE reaguje natychmiast, z większą mocą – dając poczucie naturalnego wspomagania.

Kolejnym unikalnym aspektem filozofii Rider Synergy jest jej autonomia. Ze względu na mniejsze zużycie energii, niższą wagę roweru i większą zależność od nóg rowerzysty, bateria w RISE wytrzymuje około 50% dłużej w porównaniu do standardowego e-bike’a. Przekłada się to na zaskakującą autonomię baterii 360 Wh w modelach karbonowych i 540 Wh w modelach aluminiowych z całkowicie przeprojektowaną baterią.

Niska waga to też zaleta RISE’a i coś, w co Orbea zainwestowała wiele godzin prac projektowych: uwzględniono ramę, zintegrowaną baterię, odpowiedni montaż wybranych komponentów obniżających masę, co poskutkowało tym, że prowadzenie roweru niewiele rożni się od mechanicznego”górala”.

Naturalne pedałowanie i prowadzenie to dwa aspekty, które najbardziej wyróżniają RISE.

Podobnie jak w przypadku ram karbonowych, tak i przy ramie aluminiowej Orbea wybrała najlepsze materiały i zastosowała najbardziej zaawansowane procesy produkcyjne. Dzięki podwójnie i potrójnie cieniowanym, hydroformowanym rurom, zespół Orbea zoptymalizował grubość i ich kształty oraz wzmocnił najbardziej delikatne obszary.

  • orbea-rise-1

  • orbea-rise-2

  • orbea-rise-2

Orbea zastosowała proces polerowania ramy aluminiowej. Ta technika wygładza spawy na połączeniach rur, dopasowując się do estetyki ramy karbonowej. W rzeczywistości trudno dostrzec różnice między nimi różnice.

Całkowita waga nowego aluminiowego RISE to imponujące 19 kg dla modelu z najwyższej półki i 20 kg dla modelu podstawowego, a dla ramy karbonowej odpowiednio ok. 1,5 kg mniej.

Wersja karbonowa RISE M posiada baterię 360 Wh, wystarczającą na jazdę trwającą 3-4 godziny, w zależności od sposobu zarządzania baterią. W przypadku dłuższych przejażdżek i większej wydajności Orbea oferuje Rise Extender, który zwiększa całkowitą pojemność systemu do 612 Wh.

Orbea rozważyła potrzeby rowerzystów szukających doświadczenia i autonomii karbonowego Rise, ale w bardziej przystępnej cenie, więc wyposażyła wersje aluminiowe w nowy akumulator 540 Wh, dzięki czemu RISE H jest bardziej atrakcyjna dla szerokiego spektrum rowerzystów. Nowy akumulator 540 Wh ma rekordową wagę zaledwie 2,7 kg. Rise Aluminium można sparować z nowym Rise Extender – 252 Wh, co daje „lekki e-bike” o pojemności baterii bez mała 800 Wh.

Dodatkowa pojemność baterii zwykle oznacza dłuższy czas ładowania, więc Orbea opracowała nową inteligentną ładowarkę do aluminiowych RISE. Ta ładowarka wykrywa, czy ładujesz nową baterię 540 Wh, czy nowy Range Extender i odpowiednio dostosuje napięcie ładowania. W przypadku głównego akumulatora ładowanie będzie wynosić 4 A, osiągając 80% naładowania w zaledwie 3 godziny; Range Extender będzie ładowany prądem 2A.

Ostatnie newsy

Blog

Czytaj dalej Orbea RISE